MOTYLE DZIENNE (Rhopalocera) OBSZARU MIEJSKIEGO KIELC l OKOLIC.

 ● Tabela 1 ●  Tabela 2  ●  Tabela 3  ●  Tabela 4  ●  Tabela 5  ●

          

Tabela 1. Zestawienie gatunków fauny motyli dziennych obszaru miejskiego Kielc na tle fauny motyli dziennych Polski.

The list of fauna butterflies species of the city area of Kielce against fauna of  butterflies of Poland.

 

Lp.

 

Gatunki stwierdzone na terenie Polski

Gatunki stwierdzone na terenie badań w Kielcach i okolicach Kielc

Bieżanko

Autorzy

1

Papilio machaon L

2

Iphiclides podalirius L.

3

Zerynthia polyxena Schiff.

 

 

4

Parnassius apollo L.

 

 

5

Parnassius mnemosyne L.

 

 

6

Aporia crataegi L.

 

7

Pieris brassicae L.

8

Pieris rapae L.

9

Pieris napi L.

10

Pontia daplidice L.

 

11

Anthocharis cardamines L.

12

Colias australis Vrty

 

13

Colias hyale L.

14

Colias crocea Fourcr

15

Colias myrmidone Esp.

16

Colias palaeno L.

 

17

Gonepteryx rhamni L.

18

Leptidea sinapis L.

19

Apatura ilia Den et Schiff.

 

20

Apatura iris L.

21

Neptis hylas L.

 

 

22

Neptis rivularis Scop.

 

 

23

Limenitis camilla L.

 

24

Limenitis populi L.

 

25

Euphydryas maturna L.

 

 

26

Euphydryas aurinia Rott.

 

 

27

Melitaea didyma Esp.

 

28

Melitaea cinxia L.

 

29

Melitaea diamina Lang

 

30

Melitaea phoebe Den et Schiff.

 

 

31

Melitaea athalia Rott.

32

Melitaea britomartis Assman

 

 

33

Melitaea parthenie Borkhausen

 

 

34

Melitaea parthenoides Keferstein

 

 

35

Boloria pales Den et Schiff.

 

 

36

Boloria alethea Hemming

 

 

37

Proclossiana eunomia Esp.

 

 

38

Clossiana selene Den et Schiff.

39

Clossiana euphrosyne L.

 

40

Clossiana dia L.

 

41

Clossiana titania Esp.

 

 

42

Brenthis ino Rott.

 

 

43

Brenthis daphne Den et Schiff.

44

Issoria lathonia L.

 

 

45

Fabriciana niobe L.

46

Fabriciana adippe Rott.

 

47

Mesoacidalia charlotta Haworth

48

Argynnis paphia L.

49

Pandoriana maja Cramer

 

 

50

Argyronome laodice Pallas

 

 

51

Araschnia levana L.

52

Vanessa cardui L.

53

Vanessa atalanta L.

54

Polygonia l-album Esp.

 

 

55

Polygonia c-album L.

56

Nymphalis polychloros L.

57

Nymphalis antiopa L.

 

58

Nymphalis xanthomelas Esp

 

 

59

Inachis io L.

60

Aglais urticae L.

61

Pararge aegeria L.

62

Pararge megera L.

63

Pararge petropolitana Fabr.

 

 

64

Pararge maera L.

65

Pararge achine Scop.

 

66

Agapetes galathea L.

67

Coenonympha oedippus Fabr.

 

 

68

Coenonympha hero L.

 

69

Coenonympha iphis Den et Schiff.

70

Coenonympha pamphilus L.

71

Coenonympha arcania L.

72

Coenonympha tullia Müll.

 

73

Erebia pandrose Brokhausen

 

 

74

Erebia pronoe Esp.

 

 

75

Erebia mnestra Hbn.

 

 

76

Erebia gorge 0. Bang Hass

 

 

77

Erebia medusa Den et Schiff.

78

Erebia aethiops Esp.

79

Erebia sudetica Staudinger

 

 

80

Erebia pharte Hbn.

 

 

81

Erebia epiphron Knoch

 

 

82

Erebia manto Niesiołowski

 

 

83

Erebia euryale Esp.

 

 

84

Erebia ligea Goltz

 

 

85

Aphantopus hyperantus L.

86

Hyponephele łycaon Kühns

87

Pyronia tithonus L.

 

 

88

Maniola jurtina L.

89

Oeneis jutta Hbn.

 

 

90

Minois dryas Scop.

 

91

Brintesia circe Fabricius

 

 

92

Chazara briseis L.

 

 

93

Hipparchia semele L.

94

Hipparchia fagi Scop

 

 

95

Hipparchia alcyone Den et Schiff.

  √

 

96

Hipparchia statiiinus Hufn.

  √

 

97

Heodes virgaureae L.

 

 

98

Heodes tityrus Poda

99

Heodes alciphron Rott.

100

Lycaena phlaeas L.

101

Lycaena helle Schiff.

 

 

102

Thersamonia dispar Haworth

 

 

103

Palaeochrysophanus hippothoë L.

104

Everes argiades Pallas

 

105

Everes alcetas Hoffmannsegg

 

 

106

Cupido minimus Fuessly

107

Lycaenopsis argiolus L.

108

Scolitantides orion Pali.

 

 

109

Philotes baton Bgstr.

 

 

110

Glaucopsyche alexis Poda

111

Maculinea alcon Schiff.

 

 

112

Maculinea teleius Bgstr.

 

 

113

Maculinea nausithous Bgstr.

 

 

114

Maculinea arion L.

115

Lycaides idas L.

116

Lycaides argyrognomon Bgstr.

 

 

117

Plebejus argus L.

118

Aricia agestis Schiff.

 

119

Aricla inhonora Jachontov

 

 

120

Eumedonia chiron Rott.

 

121

Cyaniris seroiargus Rott.

122

Vacciniina optilete Knoch

 

 

123

Polyommatus icarus Rott.

124

Polyommatus eroides Friv.

 

125

Lysandra thersites Cantener

 

 

126

Lysandra icarius Esp.

 

 

127

Lysandra argester Bgstr.

128

Lysandra bellargus Rott.

 

129

Lysandra coridon Poda

130

Agrodiaetus ripartii Freyer

 

 

131

Agrodiaetus damon Schiff.

 

 

132

Meleageria daphnis Schiff.

 

 

133

Thecla quercus L.

 

134

Thecla betulae L.

 

135

Strymon ilicis Esp.

136

Strymon acaciae Fabr.

 

137

Strymon spini Schiff.

 

138

Strymon w-album Knoch

 

139

Strymon pruni L.

 

140

Callophrys rubi L.

141

Hameris lucina L.

 

 

142

Erynnis tages L.

143

Carcharodus alceae Esp.

 

 

144

Reverdinus floccifera Hbn.

 

145

Pyrgus carthami Hbn.

146

Pyrgus malvae L.

147

Pyrgus serratulae Rambur

 

 

148

Pyrgus cirsii Rambur

 

 

149

Pyrgus alveus Hbn.

 

 

150

Pyrgus armoricanus Alberti

 

 

151

Spialia hibiscae Hbn.

 

 

152

Heteropterus morpheus Pall.

 

 

153

Carterocephalus palaemon Pall.

 

 

154

Carterocephalus silvius Knoch

 

 

155

Adopoea lineola Ochs.

156

Adopoea silvester Poda

 

157

Thymelicus acteon Rott.

158

Ochlodes venata Verity

 

 

159

Hesperia comma L.

 

Razem:

92

61

       początek strony

 

Tabela 2. Występowanie i rozmieszczenie gatunków motyli dziennych (Rhopalocera) na powierzchniach badawczych w ujęciu porównawczym

A - gatunki stwierdzone przez autorów   

B - gatunki  stwierdzone przez Bieżankę

 Lp

  Nazwa

gatunkowa

Białogon

Dyminy

Piaski

Kadzielnia

Karczówka

Kawetczyzna

Sitkówka

Słowik

Telegraf

Wietrznia

B

A

B

A

B

A

B

A

B

A

B

A

B

A

B

A

B

A

B

A

1

Papilio machaon L.

 

 

 

 

2

Ipniclides podalirius L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Aporia crataegi L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Pieris brassicae L.

5

Pieris rapae L.

6

Pieris napi L.

7

Pontia daplidice L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Anthocharis cardamines L.

9

Colias australis Vrty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

Colias hyale L.

11

Colias crocea Fourcr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

Colias myrmidone Esp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

Colias palaeno L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

Gonepteryx rhamni L.

15

Leptidea sinapsis L.

 

 

 

 

 

 

 

 

16

Apatura ilia Den et Schiff.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Apatura iris L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

Limenitis camilla L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

Limenitis populi L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

Melitaea didyma Esp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

Melitaea cinxia L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

Meiitaea diamina Lang.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

Melitaea athalia Rott.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

Clossiana selene Den et Schiff.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

Clossiana euphrosyne L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26

Clossiana dia L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27

Brenthis ino Rott.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28

Issoria lathonia L.

29

Fabriciana niobe L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30

Fabriciana adippe Rott.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31

Mesoacidalia charlotta Haworth.

 

 

 

 

 

 

32

Argynnis paphia L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33

Araschnia levana L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

34

Vanessa cardui L.

35

Vanessa atalanta L.

36

Połygonia c-album L.

 

37

Nymphalis połychloros L.

 

38

Nymphalis antiopa L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

39

Inachis io L.

40

Aglais urticae L.

41

Paragre aegeria L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

42

Paragre megera L.

 

 

43

Paragre maera L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

44

Agapetes galathea L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

45

Coenonympha iphis Den et Schiff.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

46

Coenonympha arcania L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

47

Coenonympha pamphilus L.

48

Coenonympha tullia Muli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

49

Erebia medusa Den et Schiff.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50

Erebia aethiops Esp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

51

Aphantopus hyperantus L.

52

Hyponephele lycaon Kühns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

53

Maniola jurtina L.

54

Minais dryas Scop.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55

Hipparchia semele L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

56

Hipparchia alcyone Den et Schiff.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

57

Hipparchia statiiinus Hufn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

58

Heodes tityrus Poda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

59

Heodes alciphron Rott.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60

Lycaena phlaeas L.

61

Palaeochrysophanus hippothoë L.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

62

Everes argiades Pallas

                   

                 

63

Cupido minimus Fuessly

       

                           

64

Lycaenopsis argiolus L.

 

 

                             

65

Glaucopsyche alexis Poda

 

           

 

                 

66

Maculinea arion L.

           

 

                 

67

Lycaides idas L.

   

                     

   

   

68

Plebejus argus L.

 

 

 

 

 

 

 

 

69

Aricia agestis Schiff.

   

             

                 

70

Eumedonia chiron Rott.

                           

         

71

Cyaniris semiargus Rott.

72

Polyommatus icarus Rott.

73

Polyommatus eroides Friv.